Η Θεσπρωτή Χριστίνα Παπαδοπούλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο βάδην γυναικών - Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου - Θεσπρωτικοί Αντίλαλοι

Κυριακή 5 Μαρτίου 2023

Με μεγάλη συμμετοχή κόσμου ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου στο ΣΕΦ το Σαββατοκύριακο 18-19/2/2023.

Σημαντικές επιδόσεις από τους Έλληνες αθλητές. μεταξύ αυτών και της Χριστίνας Παπαδοπούλου, αθλήτριας του βάδην, η οποία κατέκτησε τη 2η θέση με χρόνο 12.35.51, στα 3.000 μ.

Η Χριστίνα Παπαδοπούλου, είναι αθλήτρια του Πανελλήνιου Γυμναστικού Συλλόγου (ΠΓΣ) και τα τελευταία χρόνια ζει μεταξύ Ελλάδας και Αυστραλίας.

Κατάγεται από τον Άγιο Νικόλαο Φιλιατών και είναι κόρη του αείμνηστου Βασίλη Παπαδόπουλου και της Σάντρας Μαντζούκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι την πρώτη θέση κατέκτησε η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (Πρωταθλήτια Ευρώπης 2022 στα 20 χλμ και τα 35 χλμ βάδην. Θεωρείται ως μία από τις καλύτερες Ελληνίδες βαδίστριες όλων των εποχών) κάνοντας μάλιστα Πανελλήνιο ρεκόρ, με χρόνο 12’:18’’:26 που αποτελεί και την κορυφαία φετινή επίδοση στον κόσμο.

Η Παπαδοπούλου ήταν δεύτερη με 12.35.51 και πανηγύρισε την παρουσία της, καθώς προερχόταν από πολύμηνο τραυματισμό.

Η Θεσπρωτή αθλήτρια έχει ανοδική πορεία και μεγάλος της στόχος, όπως και κάθε αθλητή και αθλήτριας είναι η συμμετοχή σε Ολυμπιακούς αγώνες.

Για τα σχέδιά της η Χριστίνα μίλησε στο metrosport.gr σε μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη.

Της ευχόμαστε να είναι υγιής και ευτυχισμένη και να εκληρώσει όλους της στόχους της.