Ισόπαλος 1-1 ο Θεσπρωτός με τον Ολυμπιακό Βόλου (+ΦΩΤΟ) - Θεσπρωτικοί Αντίλαλοι

Κυριακή 20 Μαρτίου 2022

Ισόπαλος 1-1 ο Θεσπρωτός με τον Ολυμπιακό Βόλου (+ΦΩΤΟ)

Ισόπαλος 1-1 ο Θεσπρωτός  με τον Ολυμπιακό Βόλου (+ΦΩΤΟ)

Αν και καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Θεσπρωτός, ωστόσο δεν κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό Βόλου. Παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 και θα χρειαστεί να ανεβάσει επιπλέον στροφές στα τελευταία εννέα παιχνίδια του Πρωταθλήματος Betsson Super League 2 για να αποφύγει τις περιπέτειες. Οι βολιώτες ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη φάση που δημιούργησαν στον αγώνα. Ήταν στο 44ο λεπτό όταν ο Θεόδωρος Βερνάρδος εκμεταλλεύτηκε μία ολιγωρία των παικτών της ομάδας της Ηγουμενίτσας στο χώρο της μεσαίας γραμμής και στη συνέχεια αφού ξεπέρασε όσους αμυνόμενους βρήκε μπροστά του νίκησε με πλασέ τον Κίναλη και αφού πρώτα η μπάλα προσέκρουσε και στο δεξί δοκάρι του Θεσπρωτού πορτιέρο κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 17’ όταν ο Γεωργούσης ‘δοκίμασε’ το πόδι του πιάνοντας ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ξενοδόχοβ αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε άουτ.

Στο β’ ημίχρονο ο Θεσπρωτός ανέλαβε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε ένα γρήγορο γκολ που θα του επέτρεπε να διεκδικήσει στη συνέχεια τη νίκη. Το ‘χρυσό’ γκολ της ισοφάρισης σημείωσε ο Ροντρίγκο Πατσέκο στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε αριστουργηματική εκτέλεση κόρνερ του Ραμίρεζ από τα δεξιά, ο Πατσέκο ο οποίος επέστρεψε από μακροχρόνια απουσία λόγω τραυματισμού και είχε περάσει αλλαγή στο 46’ στη θέση του Ρομέρο, ‘απογειώθηκε’ και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Η εικόνα του ματς

12΄Σέντρα Κωνσταντίνου από τα δεξιά, κεφαλιά του Ραμίρεζ πέρασε άουτ.

17’ Μακρινό σουτ του Γεωργούση τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ξενοδόχοβ.

19’ Σουτ του Σαραντίδη από καλή θέση πέρασε άουτ.

27’ Έπειτα από σέντρα του Σκοπελίτη ο Όσκαρ Σιάφα αστόχησε.

34’ Μακρινό σουτ του Γεωργούση στα χέρια του Ξενοδόχοβ.

44’ Ο Βερνάρδος απέφυγε τρεις αμυντικούς και με πλασέ νίκησε τον Κίναλη, κάνοντας το 0-1.

51’ Δυνατό σουτ του Βαλιέντε απόκρουσε σταθερά ο Ξενοδόχοβ.

62’ Σουτ του Κουντουριώτη κατέληξε άουτ.

63’ Σουτ του Πατσέκο είχε την ίδια κατάληξη.

65΄Μακρινή σέντρα του Γώγου και κεφαλιά του Πατσέκο η μπάλα έφυγε άουτ.

75΄Σουτ του Μπονίγια ‘έξυσε’ το οριζόντιο δοκάρι.

79’ Έπειτα από πάσα του Μπονίγια ο Ζιώγας ελίχθηκε και λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή και από θέση πλάγια δεξιά έπιασε δυνατό σουτ με την μπάλα να χτυπάει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

81′ Σουτ του Όσκαρ Σιάφα μπλόκαρε ο Κίναλης.

85’ Ο Σαραντίδης ‘κρατήθηκε’ μέσα στην περιοχή από τους αμυντικούς του Ολυμπιακού Βόλου, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

86′ Ο Κίναλης μπλόκαρε μακρινό δυνατό σουτ του Βερνάρδου.

90′ Έπειτα από σέντρα του Ντ΄Αλέσιο ο Μπονίγια έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

90’+5’ Ο Ραμίρεζ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Πατσέκο με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Αύριο Δευτέρα 21 Μαρτίου ομάδα του Θεσπρωτού με πολλούς αναπληρωματικούς παίκτες θ’ αντιμετωπίσει στις 3.30 μ.μ. σε φιλικό παιχνίδι τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.